Ako sa starať o pleť v zime? Dôležité je čistenie, výživa a taktiež typ pleti
Takmer každú časť nášho tela dokážeme v chladnejšom počasí ochrániť vrstvou oblečenia. Ako sa však starať o pleť, keď teploty s príchodom zimných mesiacov klesajú nižšie a nižšie?
Takmer každú časť nášho tela dokážeme v chladnejšom počasí ochrániť vrstvou oblečenia. Ako sa však starať o pleť, keď teploty s príchodom zimných mesiacov klesajú nižšie a nižšie? Prečítajte si dôležité rady, po akej kozmetike siahnuť, ako riešiť čistenie pleti a nepostrádateľnú hydratáciu podľa jednotlivých typov pleti.
Zlaté pravidlo znie: Čistenie pleti bez mydla a dostatok výživy
Kým sa počas leta naša pleť prirodzene premasťuje, v zime, naopak, tvorba mazu poklesne. Pokožka je navyše vystavená častému striedaniu teplôt pri prechode z interiéru do exteriéru a naopak. To môže spôsobiť pocit napätia, pálenia a nevzhľadné šupinky, ktorými sa vrchné časti pleti snažia pred vonkajšími vplyvmi počasia ochrániť.
Na čistenie pleti v zimných mesiacoch vyberajte prípravky bez alkoholu
Kým v prípade teplejších mesiacov netrpezlivo čakáme, kedy si po celom dni vyčistíme mastnú pleť a stiahneme póry pomocou čistiacej pleťovej vody s obsahom alkoholu, v zime ju radšej odložte na vzdialenejšiu časť poličky. Čistenie pleti však aj v chladnejších mesiacoch patrí k základným bodom, ako sa starať o pleť, aby bola nielen krásna, ale najmä zdravá a optimálne vyživená. Len dokonale čistá pleť, zbavená všetkých nečistôt a nánosov, totiž dokáže absorbovať následnú výživu, ktorú sa je snažíme pomocou kozmetiky dodať.
Ktoré prípravky na čistenie a odlíčenie pleti by však nemali vo vašej výbave chýbať? Patria k nim čistiace pleťové vody, krémy, peny, gély alebo micelárne vody bez obsahu zložiek, ktoré pleť oberajú o prirodzený maz (alkohol, mydlo a podobne). Riešením sú prírodné látky napomáhajúce k očisteniu pokožky (konope, čajovník) a taktiež ospevovaná kyselina hyarulónová.
Výživa, hydratácia a dostatok premasťovania sú kľúčom k tomu, ako sa starať o pleť počas zimy
To, čo by ste nemali zanedbať ani v prípade citlivej, zmiešanej alebo dokonca i mastnej pleti, je dostatok výživy. Siahnuť by ste teda mali po hutnejších pleťových krémoch a géloch so zložením, ktoré uspokojí nároky namáhanej pleti a dopraje jej dostatok výživy. Pri zložení sa sústreďte na takzvané “premasťovače”, ktoré doplnia deficit tvorby kožného mazu. V prípade, ak mastnejšie krémy nie sú presne to, po čom vaša pleť baží, vyskúšajte jemnejšie oleje, ktoré nespôsobujú prílišné zaťaženie.
Aporopo, vedeli ste, že mýtus o tom, že sa pleť v zime nemá hydratovať, aby nedochádzalo v jednotlivých štruktúrach k zamŕzaniu drobných častíc vody, je vedecky vyvrátený? Dnešná kozmetika totiž vo svojom zložení obsahuje hydratačné zložky, ktoré do pleti absorbujú rýchlejšie, než na ne stihne zima zapôsobiť a premeniť ich na obávané kryštáliky ľadu.
Ak sa vám zdá, že vaša pleť potrebuje extra dávku hydratácie alebo výživy, vždy je na mieste dopriať jej ju prostredníctvom účinnej masky alebo pleťového séra. Tie dodajú unavenej a vysilenej pokožke potrebné látky a vyzbroja ju tak do ďalšieho boja pri zdolávaní teplotných rozdielov, suchého prostredia vo vykurovaných interiérov či mrazivých zimných rán.
Ako sa starať o pleť v zime podľa typu pleti?
Väčšina dám (ale i pánov) pozná svoj typ pleti natoľko, aby vedeli, či si vyberať kozmetiku pre suchú, zmiešanú, mastnú alebo citlivú pleť. Aj v prípade zimnej starostlivosti o pokožku tváre platí, že má každý z uvedených typov tak trochu iné nároky na zloženie, konzistenciu a vstrebateľnosť prípravkov.
Suchý typ pleti
Ak vaša pleť v zimných mesiacoch doslova prahne po hydratácii a na jej povrchu sa dokonca vytvárajú na dotyk vysušené miesta, nečakajte ani na moment. Okrem pravidelnej dávky hydratačných prípravkov jej doprajte aj intenzívnu kúru, ktorá ju zvlhčí, zvláčni a taktiež ďalej ochráni pred nadmerným vysúšaním. Pri výbere pleťovej kozmetiky sa sústreďte na hutnejšie a výživnejšie krémy s prírodnými zložkami. Nezabúdajte na ich pravidelnú aplikáciu, ktorú môžete podľa potreby zintenzívniť.
Zmiešaný typ pleti
Kozmetická výbava na zimné mesiace v prípade zmiešanej pokožky vyžaduje najmä dávku trpezlivosti. Chvíľu totiž možno potrvá, kým nájdete ten správny typ výrobku (krém, olej, sérum a pod.), ktorý dostatočne vyživí a hydratuje suchšie miesta a zároveň nebude príliš zaťažujúci v miestach, kde je tvorba mazu (napríklad T-zóna) nadmerná. Krok vedľa neurobíte kombináciou niekoľkých prípravkov, kedy môžete na suchšie miesta aplikovať hutnejší výživný krém a v miestach, kde premastenie nie je až tak nutné, zvoľte napríklad ľahší hydratačný mousse/penu.
Mastný typ pleti
Ako sme už spomenuli, aj mastná pleť si vyžaduje v prvom rade hydratáciu a výživu. Zima a neustále striedanie teplôt medzi vonkajším vlhkejším a vnútorným suchším prostredím na ňu pôsobí podobne, ako na ostatné typy pleti a aktivuje jej obranné mechanizmy. Paradoxom je navyše fakt, že i nadmerné prirodzené mastenie sa pleti je spôsobené práve dehydratáciou. Ak teda zmeníte zaužívaný vzorec, a v chladnejšom počasí doprajete svojej pleti dostatok hydratácie v podobe ľahšieho krému, možno budete vo výsledku prekvapení.
Citlivá pleť
Majitelia citlivej pleti aj v tomto ročnom období ťahajú za kratší koniec. Pokožka tváre je namáhanejšia a reaguje podráždene na množstvo vplyvov, ktoré narušia jej mimoriadne citlivú rovnováhu. Základným pravidlom je teda výber kozmetiky s minimom chemických a agresívnych zložiek (parfémy a podobne). Vhodnou je čisto prírodná kozmetika, prípadne taká, ktorá obsahuje len zopár zložiek. Na mieste je v prvom rade upokojenie, vyváženie Ph a dostatok výživy či vitamínov, ktoré pleť postráda.
Nuž, zima býva skutočne dlhá a preto veríme, že sa nám podarilo zhrnúť všetky potrebné informácie o tom, ako sa starať o pleť v čase, keď sa nám mráz pomaly, ale isto vkráda do priazne. V našej bohatej ponuke pleťovej kozmetiky zaručene nájdete prípravky, ktoré vašu kozmetickú výbavu doplnia aj počas chladnejšieho obdobia. Viac tipov na starostlivosť o pleť nájdete v článku na našom blogu.