Ako vybrať štetce do školy: Máte tie správne?

04.09.2023

"Podľa čoho a ako vybrať vhodný štetec do školy?" 

Štetce do školy sú súčasťou zoznamu školských potrieb každého žiaka. Študenti ich využívajú najmä na výtvarnej výchove, prípadne kreatívnych krúžkoch po vyučovaní. Ak sa však postavíte v obchode pred regál s ponukou štetcov, prípadne práve preklikávate stránky e-shopu s papierníctvom, hlavou sa vám zrejme preháňa otázka: “Podľa čoho a ako vybrať vhodný štetec do školy?”

V nasledujúcom článku sa dozviete:

  • podľa čoho sa štetce rozdeľujú,

  • aký typ/druh štetca sa na čo používa,

  • ktoré štetce sú vhodné do školy,

  • ktoré štetce vybrať pre žiakov so špeciálnymi potrebami.

Rozdelenie štetcov na maľovanie. Aké typy poznáme? 

Už v prvom momente vám bolo zrejme jasné, že ponuka štetcov na maľovanie môže spôsobiť menší zmätok tým, ktorí sa v nej neorientujú. Aby ste poznali základné druhy štetcov a najmä to, podľa čoho sa v nich vyznať aj v budúcnosti, prebehnite si toto rozdelenie.

Rozdelenie štetcov na maľovanie podľa tvaru hrotu 

  • Okrúhly (guľatý) štetec
    Pomocou zaobleného hrotu štetca sa ideálne kreslia napríklad detaily a drobné plochy, ktoré je potrebné vymaľovať.

  • Plochý štetec

Ak potrebujete vymaľovať väčšiu plochu, kde je dôležité dodržiavať aj nejaké okrajové línie (čo možno najpresnejšie), siahnite po štetcoch s plochým hrotom.

Rozdelenie štetcov na maľovanie podľa materiálu hrotu 

  • Štetinové štetce
    Štetce, ktorých hrot pozostáva zo vlasových štetín (napríklad zo srsti ošípaných), sa ideálne hodia na maľovanie akrylom alebo olejovými farbami.

  • Štetce zo syntetického materiálu
    Syntetické štetce nie sú z prírodného materiálu, no verne napodobňujú ich funkciu. Výhodou sú menšie nároky na starostlivosť o ne a to, že zanechávajú menej stôp. Keďže je hrot vyrobený z poddajného materiálu s vhodnejšou absorpciou, hodia sa na maľovanie akvarelovými farbami.

  • Štetce na temperové farby

    Opakom akvarelových štetcov sú štetce s tvrdšími hrotmi, ktoré sú ideálnou voľbou pre temperové farby.

Rozdelenie štetcov na maľovanie podľa veľkosti 

Ak ste už štetec na maľovanie držali v ruke, zrejme ste si všimli číslo, ktoré je na ňom uvedené. Dôvodom je označenie veľkosti štetca. Hoci sa v mnohých zoznamoch na školské potreby nachádza presný typ štetca (guľatý, plochý, hrubý, tenký…) aj s číslom, v tomto bode odporúčame spozornieť. Nie všetci výrobcovia používajú totožné normy číslovania (i keď, našťastie, rozdiely sú minimálne). Ak teda potrebujete konkrétny typ štetca, orientujte sa skôr podľa šírky štetín (hrotu).

Aké štetce vybrať do školy?

Pri kúpe školských pomôcok sa často stáva, že rodičia kúpia aj to, čo deti nepotrebujú. Tipy ako tomu predísť a nekupovať zbytočnosti, sme zhrnuli v staršom článku na našom blogu. Aby tak nebolo aj prípade štetcov, základom je postupovať podľa zoznamu školských pomôcok, ktoré obvykle deti na začiatku školského roka dostanú. Ak to i napriek tomu nie je jasné, vyberajte štetce do školy podľa týchto atribútov.

Zameranie alebo typ aktivity so štetcom

Ak potrebujete vyslovene štetce na výtvarnú výchovu, vyberte dve až tri rôzne veľkosti zo základných tvarov hrotu – plochého aj guľatého štetca. Aby dieťa zvládlo maľovať obrysy i bez problémov vymaľovávať plochy. Z pohľadu materiálu štetca sú na výtvarnú výchovu vhodné štetinové štetce pre maľovanie olejovými a akrylovými farbami a poddajné syntetické štetce (z umelého materiálu), ideálne pre akvarelové a temperové farby.

Typu rukoväte štetca 

Možno ste postrehli, že rukoväte štetcov môžu byť drevené, ale taktiež plastové. Hoci možno deti nevnímajú veľký rozdiel, vo všeobecnosti platí, že plastové rukoväte sú ľahšie a taktiež sa ľahšie aj udržiavajú čisté. Je však na osobných preferenciách každého, ktorý typ materiálu mu skôr padne do ruky a vyhovuje. 

To, čo však dokáže značne uľahčiť maľovanie štetcom, je ergonomicky tvarovaná rukoväť. Ocenia ju nielen profesionáli, ktorí trávia so štetcom v ruke hodiny. Štetec s ergonomickou rukoväťou môže dieťa naviesť k správnemu držaniu štetca už v začiatkoch umeleckej cesty.

Kvality a ceny štetcov 

Cenové rozpätie štetcov je široké. Kým základnú výbavu štetcov obstaráte za niekoľko eur, s kvalitou stúpa aj cena. Výhodným riešením sú sady štetcov rôznych veľkostí a tvarov. Umelci, študenti výtvarných umení a tí, ktorí sa maľovaním zaoberajú profesne, dokážu vyťažiť z kvalitnejších štetcov maximum. V prípade štetcov do školy však nie je potrebné hľadať “mercedes” medzi štetcami. 

Štetce pre žiakov so špeciálnymi potrebami

Pri výbere štetcov pre žiakov so špeciálnymi potrebami je najdôležitejšie vedieť, aký typ obmedzenia prípadne znevýhodnenia sa konkrétneho žiaka týka

Okrem dôrazu na ergonómiu štetca (najčastejší faktor) je dôležitá hmotnosť štetca (niektorí žiaci potrebujú čo najľahšie štetce a naopak, iným môže vyššie hmotnosť pomôcť pri správnom držaní štetca). Pre deti so zrakovým znevýhodnením a koordinačnými ťažkosťami zohráva veľkú rolu farba štetca a kontrastné prvky. 

Najdôležitejším faktorom pri rozhodovaní sa sú však odporúčania odborníkov. Tí na základe skúseností vedia nájsť taký štetec, ktorý bude pre daného žiaka najvhodnejší. 

A my veríme, že sa to vďaka tomuto článku podarí aj vám. Všetku potrebnú výbavu pre malých i veľkých školákov nájdete v OD Demro.

 

foto:pixabay.com