Kvalitný repelent pre deti nedá kliešťom šancu. Ako ho vyrobiť?

05.04.2024

Pri prechádzke prírodou so svojimi deťmi by ste určite nemali zabudnúť na účinný repelent pre deti. Pobyt v prírode môže totiž okrem mnohých pozitív priniesť aj určité nástrahy. Jednou z nich je riziko prisatia kliešťa do pokožky.  

Pri prechádzke prírodou so svojimi deťmi by ste určite nemali zabudnúť na účinný repelent pre deti. Pobyt v prírode môže totiž okrem mnohých pozitív priniesť aj určité nástrahy. Jednou z nich je riziko prisatia kliešťa do pokožky. Zbaviť sa prisatého kliešťa nie je vo väčšine prípadov žiaden problém. Kliešť je však parazit, ktorý môže byť infikovaný a preniesť na vás rôzne ochorenia. Najznámejšie a najčastejšie sa u nás vyskytujúce sú lymská borelióza a kliešťová encefalitída, no je ich omnoho viac. Chrániť sa pred kliešťami a zabrániť ich prisatiu použitím kvalitného repelentu sa preto určite oplatí. Viete, aké máte pri výbere repelentu pre deti možnosti? Okrem rôznych bežne dostupných typov repelentu si môžete vyrobiť aj vlastný, zdravotne nezávadný domáci repelent proti kliešťom. Návod, ako vyrobiť domáci repelent a mnoho ďalších informácií sa dozviete v tomto článku.  

Účinný repelent proti kliešťom pre celú rodinu

Isteže každý rodič myslí predovšetkým na svoje deti, no vyššie spomenuté ochorenia spôsobené infikovaným kliešťom sa nevyhýbajú ani dospelým. Pri zaobstarávaní repelentu pre deti je preto ideálne myslieť na celú rodinu. Ak už máte staršie deti, môžete sa ohliadnuť po univerzálnom repelente. Pre rodiny s najmenšími deťmi bude najvhodnejší prírodný repelent proti kliešťom alebo doma vyrobený repelent plný rozmanitých vôní, ktoré dokážu kliešťa odpudiť. 

Vyrobte si domáci repelent proti kliešťom

Domáca výroba repelentu pre deti, ale aj dospelých, nie je vôbec zložitá.Postačí vám niekoľko bežne dostupných ingrediencií. Základom sú výrazné vône, ktoré sú proti kliešťom veľmi účinné. Inšpirujte sa niektorou z nasledovných možností k jeho výrobe. 

Domáci repelent z Alpy

K príprave účinného repelentu proti kliešťom vám bude v tomto prípade stačiť malá fľaštička klasickej Alpy. Pridajte do nej 10 až 15 kusov voňavých klinčekov a nechajte vylúhovať aspoň 2 až 3 dni. Po preliatí do dávkovača s postrekom takto vytvorený roztok skladujte v chladničke a v prípade cesty do prírody ho neváhajte použiť. Striekať ho môžete priamo na telo, prípadne na oblečenie. 

Citrusovo – rozmarínový repelent proti kliešťom

Na kliešte pôsobí odpudivo aj citrusová vôňa. Navyše, po kombinácii citrusov s rozmarínom vytvoríte arómu, s ktorou máte ochranu pred kliešťami zaručenú. Pripravte si pol litra vody, do ktorej vložíte pokrájané citrusové ovocie, niekoľko vetvičiek rozmarínu a lyžicu vínneho octu. Túto zmes nechajte variť približne jednu hodinu a následne sceďte do fľaštičky, v ktorej budete domáci repelent proti kliešťom skladovať. Po vychladnutí ho skladujte na chladnom mieste, ideálne v chladničke. 

Éterické oleje si s kliešťami poradia

Ďalšiu možnosť ochrany pred kliešťami a iným hmyzom predstavujú éterické oleje. Ako účinný repelent proti kliešťom ich môžete použiť rôznymi spôsobmi.

  • Priama aplikácia éterického oleja

Výrazné vône olejčekov môžete môžete využiť ako repelent proti kliešťom pre deti jeho priamou aplikáciou. Eukalyptový alebo levanduľový éterický olej nakvapkajte na akýkoľvek menší kus látky. Použiť môžete napríklad látkovú vreckovku, ktorú deťom zaviažete na členok alebo pripnete k pásu nohavíc. Zopár kvapiek sa oplatí aplikovať aj na čelenku, nákrčník alebo šiltovku, nakoľko kliešte majú radi aj miesta okolo uší, krku a hlavy. 

  • Voňavý olejový repelent pre deti

Základom tohto repelentu je rastlinný olej. Ideálny je avokádový, olivový alebo mandľový. Pripravte si malú nádobku alebo fľaštičku, ktorú naplníte 2 až 3 lyžicami tohto oleja. Následne pridajte 10 až 20 kvapiek esenciálneho oleja. Okrem vyššie spomenutých éterických olejov môžete použiť napríklad  olejček s vôňou mäty, citrusov, klinčeka alebo ich kombinácie. Takto vyrobený olej je vhodný na potieranie priamo na pokožku.

  • Sprejový domáci repelent proti kliešťom

Ak sa vám viac pozdáva sprejová aplikácia, môžete si vyrobiť tekutý repelent z éterických olejov. Dosiahnete to jednoduchým pridaním destilovanej vody do vopred pripraveného olejového repelentu podľa predchádzajúceho návodu. Pred jeho aplikáciou fľaštičkou vždy potraste, aby sa zmesi spojili. 

Repelent proti kliešťom pre deti vo forme náramku

Veľmi obľúbenú formu ochrany pred kliešťami pre deti prinášajú náramky proti kliešťom. Jedná sa o špeciálny náramok napustený éterickými vôňami alebo inými zložkami, ktoré majú repelentný účinok. Vyrábajú sa vo veselých farbách a preto ich majú deti veľmi radi. V závislosti od konkrétneho produktu dokážu poskytnúť ochranu pred kliešťami v trvaní niekoľkých dní. Náramky sú vyhotovené vo forme špirály, ktorá je pružná a dokáže sa natiahnuť a prispôsobiť. Deti si ich pre zvýšenie ochrany môžu priviazať aj k nohaviciam alebo nasadiť okolo členku. 

Prírodný repelent proti kliešťom aj pre menšie deti

Ste za prírodnú verziu repelentu, no myšlienka výroby vlastného domáceho repelentu sa vám veľmi nepozdáva? V ponuke účinných repelentov proti kliešťom pre deti nájdete aj hotové repelenty založené na prírodnej báze, ktoré môžete použiť aj pre najmenšie deti. Okrem toho, že takýto repelent nezaťaží ich jemnú pokožku, je šetrný aj k prírode. 

Ako vidíte, pri výbere účinného repelentu proti kliešťom máte rôzne možnosti. Počasie vonku je čoraz teplejšie a kliešťom, aj tým infikovaným, sa začína hlavná sezóna. Predtým ako vyrazíte so svojimi ratolesťami do prírody preto nezabudnite na repelent pre deti, ktorý ich chráni pred prisatím kliešťa a možnými zdravotnými komplikáciami. Aj pri použití repelentu však telo každého člena rodiny po návrate z prírody dôkladne skontrolujte a v prípade potreby kliešťa odstráňte.

 

foto:pixabay.com