Na čo by ste nemali pri upratovaní zabúdať a ktoré čistiace prípravky sa vám zídu, ak máte deti
S príchodom detí do našich domácností sa nároky na čistotu zvyšujú.
S príchodom detí do našich domácností sa nároky na čistotu zvyšujú. Samozrejme, nechceme tým naznačiť, že pred týmto životným zlomom neboli dostatočné. Mnohí rodičia však automaticky siahajú po čistiacich prostriedkoch, ktoré majú na obaloch napríklad nápis antibakteriálny. Prípadne venujú čistote prostredia a predmetov, s ktorými prichádzajú do styku ich ratolesti, nadpriemernú pozornosť.
Prehnaná čistota však nie je vždy na úžitok. Podľa najnovších štúdií môže mať práve sterilne čisté prostredie na deti nepriaznivé dôsledky v podobe alergií či astmy. Sú však miesta, s ktorými si pri upratovaní vieme len ťažko rady alebo ich úplne obchádzame. Zhrnuli sme pre vás niekoľko tipov, ako si s nimi poradiť.
Zredukujte čistiace prostriedky do domácnosti a nechajte dieťa zoznámiť sa s baktériami
Máte doma hotový arzenál čistiacich prostriedkov s tou najvyššou účinnosťou a často ani neviete, ktorý na čo použiť? V tom prípade by ste mali na okamih zbystriť pozornosť a venovať pár minút nasledujúcej teórii. Objasňuje totiž, prečo nadmerné bazírovanie na čistote prostredia narušuje detskú obranyschopnosť a prispieva k vzniku alergií už útlom veku.
Tento názor sa opiera o predpoklad, že ak sa dieťa vyvíja v takmer sterilnom prostredí a neprichádza do kontaktu s baktériami či mikróbmi zo svojho okolia, jeho imunita bude v konečnom dôsledku oslabená. Prirodzený boj, ktorý mali imunitné bunky zohrávať proti baktériám, sa tak neodohrá a organizmus si za nepriateľa môže vytipovať práve všadeprítomný peľ alebo roztoče z nášho okolia. Práve to je stimulom pre vznik alergických reakcií alebo dokonca nepríjemnej astmy, ktorou trpia čoraz mladšie deti.
Zlatá stredná cesta je skutočne tým najideálnejším riešením aj v prípade čistoty domácnosti a predmetov, ktoré drobci používajú. Namiesto desiatich antibakteriálnych čistiacich prostriedkov a ich dennodenného používania vyskúšajte účinne zabojovať s miestami a problémami, ktoré si našu pozornosť skutočne vyžadujú. Ktoré sú to?
Čistiace prostriedky, ktoré možno spoznáte až s príchodom detí
Je prirodzené, že každý rodič chce svojmu dieťaťu dopriať čistý, zdravý a šťastný domov, kde sa môže plnohodnotne vyvíjať. Okrem viditeľných a bežne znečistených miest, ktoré neobchádzame pri pravidelnom upratovaní, sú však i menej očividné zákutia, ktoré si z času na čas našu pozornosť vyžiadajú.
Na druhej strane, práve s deťmi a ich rozvíjajúcimi sa potrebami zistíte, koľko radosti spôsobí prvá maľba na stene, škvrny od špenátu na obľúbenom body z prvej samostatnej lyžičky alebo chladnička oblepená najnovšou sériou nálepiek zo supermarketu.
Možno už tušíte, kam smerujeme...
Nepriateľom číslo jeden je vlhkosť. Viete aká je u vás doma a ktoré čistiace prostriedky si s ňou poradia?
Prostredie, v ktorom deti žijú, by malo mať okrem optimálnej teploty aj vhodné parametre vlhkosti v rozmedzí od 40 do 60 percent (v závislosti od ročného obdobia). Ak je jej totiž viac, vplýva nepriaznivo nielen na naše zdravie, ale i predmety okolo nás. Na ich povrchu sa môžu vyskytovať nepríjemné a zdraviu škodlivé plesne. Pri pravidelnom upratovaní bežne dostupných plôch ich možno ani nezaregistrujeme, avšak ruku na srdce. Kedy ste naposledy venovali zvýšenú pozornosť čisteniu špár medzi obkladačkami?
Práve to sú totiž miesta, kde sa plesne v miestnostiach so zvýšenou vlhkosťou vytvárajú najčastejšie. Riešením je udržiavanie priaznivých hodnôt vlhkosti v dome alebo byte napríklad s pomocou šikovného pohlcovača vlhkosti. Ak však nájdete miesto, kde už pleseň zahryzla svoje namodralé zuby, stavte na overený odstraňovač plesne.
Deti a fľaky na koberci k sebe jednoducho patria
Vopred hlásime, tento boj je márny. Skúsení rodičia zrejme pritakávajú a nám je jasné, že jediná cesta, ako bojovať so škvrnami na koberci, záclonách, plachtách, vankúšoch či iných textíliách je ich následná likvidácia. Ak ste už vykúšali všetky overené domáce rady, istotu vždy nájdete v účinnom spreji proti škrvnám.
V prípade extra odolných škvŕn alebo zasušenej nečistoty, s ktorou si už neviete rady, sa poobzerajte po prípravku s aktívnym kyslíkom. Ten nabúra štruktúru nečistoty a jednoduchým zotrením handrou je vaša sedačka, poťah v aute alebo nový koberec v obývačke ako nový. Áno, hovoríme presne o tých čokoládových odtlačkoch prstov, pusinkách od maminho rúžu či škvrnách od červeného vína po šikovných artistoch z rodinnej oslavy.
Detské oblečenie nemusí skončiť s maskáčovým škvrnitým vzorom
Ďalším vďačným útočiskom pre všetky škvrny je, prirodzene, detské oblečenie. S niektorými si zručné mamy poradia bez problémov, najmä, ak zakročia dostatočne skoro. Na extra odolné škvrny by však nemala v žiadnej domácnosti chýbať sada čističov škvŕn, pri ktorej sa netreba trápiť nad tým, či na tú ktorú nečistotu zaberie alebo nie. Z kôpky oblečenia “na doma” tak ubudne značná časť, ktorú zdobili fľakaté maskáčové vzory.
Osobitným problémom, ktorý riešia najmä detský športovci, je zápach z obuvi. Prať detskú obuv so špeciálnou povrchovou úpravou skutočne nie je vhodným riešením, ako urobiť z tenisiek, haloviek či tretier opäť pachovo nezávadnú obuv. So šikovným odstraňovačom zápachu v spreji to zvládnete ľavou zadnou. Bez toho, aby ste narušili povrch obuvi.
Ako odlepiť nálepky, grilovať bez karcinogénov a udržiavať detský matrac hygienicky čistý?
S hygienou a čistotou okolo detí sa spájajú aj pamätné momenty, pri ktorých sa zoznamujú s pre nás prirodzenými vecami, ako je napríklad toaleta. Kým to zvládnu bez väčších nehôd, zrejme si svoje vytrpí aj matrac v postieľke. Nepremokavá plachta je síce praktickým riešením, no v letných mesiacoch môže spôsobovať nadmerné potenie a s ním súvisiacu nepríjemnú kožnú reakciu. Riešenie je jednoduchšie, než by ste čakali. Efektívne osviežiť matrac možno pomocou prírodných enzýmov a mikróbov, ktoré pach neprekryjú, ale účinne odstránia.
Samostatnou kapitolou, ktorú v domácnosti s deťmi pozná každý rodič, sú nálepky. Plánujete premaľovať skrinku alebo vyčistiť chladničku, no na jej dverách je hotová zbierka nálepiek, ktorá vám v tom bráni? Neničte si nechty, ani povrch chladničky. Váš problém za pár minút vyrieši odstraňovač nálepiek.
Pri jedle napokon ešte ostaneme. Skladovanie potravín je totiž taktiež jedným z dôležitých bodov, na ktoré je potrebné myslieť, ak chceme dbať o čistotu a hygienicky nezávadné prostredie pre naše deti. Ak sa vrátime späť k chladničke, k overenému občasnému čisteniu jej vnútra octovou vodou, vyskúšajte niekedy praktický čistič chladničiek. Ľahko si poradí aj so zasušenými zvyškami jedla. Možno by ste to nečakali, no zvýšené riziko pri podávaní a úprave stravy pre našich najmenších hrozí aj pri letných grilovačkách. Aby ste sa vyhli škodlivým karcinogénom na pripálených griloch, nezabúdajte ich udržiavať vždy čisté a bez nežiaducich pripálenín.
Nuž, zdá sa, že čistá a hygienicky nezávadná domácnosť pre našich najmenších nie je o sterilite a antibakteriálnych prípravkoch. Stačí ich vymeniť za účinné čistiace prostriedky, ktoré si dokážu poradiť s konkrétnym problémom predstavujúcim pre deti skutočnú hrozbou. Detská imunita sa totiž buduje aj na základe kontaktu s baktériami v našich domácnostiach. Len šťastné a zdravé deti totiž dokážu vytvoriť jedinečné nástenné maľby prstom od farebnej polevy z koláča alebo nový čučoriedkový vzor na sedačke. Nezabudnite si ich dostatočne užiť, kým siahnete po účinnej zbrani a navždy ich zlikvidujete.