Opaľovacie krémy a zdravé opaľovanie sa? Búrame 4 najčastejšie mýty, o ktorých ste možno netušili
Takmer každá žena s príchodom leta googli ako na ihlách. Vyhľadávali ste aj vy spojenia ako "opalovacie kremy" alebo "ako sa zdravo opalit", aby vaša pokožka s príchodom prvých letných horúčav nevzbĺkla ako fakľa?
Opaľovacie krémy a zdravé opaľovanie sa? Búrame 4 najčastejšie mýty, o ktorých ste možno netušili
Takmer každá žena s príchodom leta googli ako na ihlách. Vyhľadávali ste aj vy spojenia ako “opalovacie kremy” alebo “ako sa zdravo opalit”, aby vaša pokožka s príchodom prvých letných horúčav nevzbĺkla ako fakľa? Aby ste tentokrát opaľovanie zvládli ľavou zadnou, pripravili sme si pre vás prehľad o najčastejších mýtoch spojených s opaľovaním sa.
Hľadáte dobrý krém na opaľovanie či olej na opaľovanie? Dôležitejšie ako značka je najmä to, ako sa opaľujete
O tom, ako sa chrániť pred slnkom a zdravo sa opaľovať, ste zrejme už niekoľko článkov čítali. Či už išlo o dobre mienené rady, alebo len zaužívané mýty, vďaka pokročilým technológiám a výskumom dnes už vieme, že niektoré z nich neboli až tak celkom pravdivé. Prekvapíme vás?
Opaľovanie sa je zdravé, pretože telu dodávame vitamín D
Zarytí obhajcovia opaľovania sa radi používajú túto vetu ako argument, prečo si dopriať riadnu dávku slnečných lúčov. Ako je to teda s vitamínom D? Pravdou je, že ho naše telo získava vďaka UV žiareniu plnými dúškami. Vitamín D potrebujeme pre rast a pevnosť kostí, imunitu a dokonca pôsobí preventívne proti nádorovým ochoreniam.
Ak však opaľovanie považujete za jediný a výlučný zdroj tohto vitamínu, robíte chybu. Je pravda, že primeraný pobyt na slnku, s použitím vhodného opaľovacieho krému , dokáže aktivizovať prísun vitamínu D v miere, akú naše telo denne vyžaduje. Faktom však ostáva, že v prípade intenzívneho opaľovania sa, bez použitia krémov na opaľovanie, svoju pokožku vystavujeme väčšiemu nebezpečenstvu, než prinášajú benefity v podobe získaného vitamínu. Napokon, ten môžeme predsa načerpať aj z iných zdrojov.
Záver: VYVRÁTENÉ
Načerpanie vitamínu D nie je argumentom, pre ktorý môžeme označiť opaľovanie sa za “zdravé” alebo potrebné.
Keď je pod mrakom, nepotrebujem opaľovacie krémy, pretože sa moja pokožka nespáli
Toto tvrdenie vyvrátili mnohé výskumy už dávnejšie. V minulosti opáleniachtivé dámy nevystrčili ani pätu z domu v prípade, ak hrozilo, že by slnko zatienili nejaké mraky. Opaľovať sa bez slnka? To predsa nie je možné. Dokonca panoval všeobecný názor, že ak je pod mrakom, nie je potrebný ani krém na opaľovanie.
Tento mýtus nepotreboval dokonca ani žiaden špecializovaný výskum, keď mnohí zistili, že sa im podarilo spáliť sa aj počas zamračených dní. Nedostatočnú ochranu pred slnkom, a najmä pôsobením UV žiarenia, potom museli zachraňovať babskými receptami alebo sa im na niekoľko dní stal najlepším spoločníkom krém po opaľovaní.
Záver: VYVRÁTENÉ
Začervenanú pokožku a spálenie sa ľahko dosiahnete aj počas dní, kedy sa slnko schováva za mraky. Tie totiž stále prepúšťajú škodlivé UV žiarenie.
Čím väčší faktor opaľovacieho krému mám, tým je ochrana pred slnečnými lúčmi lepšia
Natrafili ste aj vy v drogérii alebo vo vašom obľúbenom e-shope na opaľovacie krémy so záhadne vysokým faktorom? Ak vám hlavou preletela myšlienka, že vyšší faktor predsa znamená vyššiu ochranu, trochu vás poopravíme. Platí totiž staré známe “ALE”. Znamená to, že síce platí, že svoju pokožku pred vplyvom UV žiarenia ochránite lepšie s krémom alebo olejom na opaľovanie s vysokým faktorom, ale to stráca pri faktore s číslom 50 význam. Ako je to možné?
Krém na opaľovanie s faktorom 50 totiž dokáže vašu pokožku ochrániť pred 98 percentami škodlivých lúčov. V prípade dvojnásobne vyššieho faktoru 100 však hovoríme o zvýšení len na 99 percent.
Nebezpečným sa paradoxne stáva, že sa ľudia používajúci takéto krémy chránia podstatne menej, pretože krém na opaľovanie použijú počas niekoľkohodinového pobytu na slnku len raz. Neberú tak do úvahy pôsobenie vody po plávaní, potenie sa či osušenie uterákom, kedy sa účinok krému znižuje.
Záver: VYVRÁTENÉ
Krém s enormne vysokým faktorom (50+) vám nezaručí 100% zdravé opaľovanie sa na niekoľko hodín. Aj pri použití takýchto opaľovacích krémov je totiž potrebné dodržiavať zásady správneho opaľovania sa.
NÁŠ TIP:
Zásady správneho používania opaľovacích krémov si môžete prečítať v našom staršom článku na blogu.
Ak idem na slnko, stačí, ak si krém na opaľovanie natriem len na tie miesta, kde nemám oblečenie
Posledný z opaľovacích mýtov a poloprávd ešte mnohí z nás považujú za neprekonaný. Aj vy sa pri pobyte na pláži natierate len na miestach, ktoré nie sú chránené oblečením? Ak sa v letných mesiacoch často pohybujte na slnku aj v práci, prípadne aktívne športujete, zbystrite pozornosť. Dôkladnému nanášaniu opaľovacích krémov by ste sa mali venovať aj pod oblečením. Prečo?
Odpoveď je jednoduchá. Stačí, ak vezmete do rúk tričko či spodný diel plaviek a podržíte ich smerom k slnku. Vidíte cez ne niečo? Práve tak, ako slnko presvitá cez vlákna vášho oblečenia, prechádzajú cez neho i škodlivé UV lúče.
Záver: VYVRÁTENÉ
Opaľovacie prípravky je potrebné nanášať aj pod tenké vrstvy oblečenia. Najmä, ak sa na priamom slnku zdržiavate dlhšiu dobu.
Dozvedeli ste sa v našom článku niečo nové? Veríme, že vďaka našim tipom a radám dosiahnete krásny odtieň vašej pokožky bez toho, aby ste sa spálili a vystavovali sa rizikám, ktoré nezdravé opaľovanie sa prináša. Použiť krém na opaľovanie na celom povrchu tela a po opaľovaní sa dopriať pokožke uvoľnenie a hydratáciu v podobe krému po opaľovaní je základom, ktorý by sme si mali osvojiť všetci.
Andrea a DEMRO