Pečieme chlieb doma: Čo je kváskovanie a treba mi pec na pečenie chleba?
Keď sa povie "my pečieme chlieb doma", každému zaručene udrie do nosa vôňa čerstvo upečeného bochníka a zvuk chrumkavej kôrky pri jeho prerezaní. Hmm...
Keď sa povie “my pečieme chlieb doma”, každému zaručene udrie do nosa vôňa čerstvo upečeného bochníka a zvuk chrumkavej kôrky pri jeho prerezaní. Hmm… Aj vy ste si už niekoľkokrát povedali, že by ste pečenie chleba doma vyskúšali? V tom prípade čítajte ďalej. Vysvetlíme vám základné pojmy ako napríklad fenomén kváskovanie a taktiež možnosti, ako si voňavý bochník zadovážiť vo vlastnej kuchyni bez toho, aby ste mali pec na pečenie chleba.
V čom piecť chlieb? Domáca pekáreň, rúra a pec na pečenie chleba
Začneme od konca a tým je samotné pečenie chleba. Aj podľa toho totiž závisí, aký postup zvolíte. Inak pečieme chlieb v rúre, inak v domácej pekárničke a iný spôsob používali naše staré mamy, ak mali doma pec na pečenie chleba.
Domáca pekárnička – pohodlné a dostupné riešenie na pečenie chleba
Bolo to len nedávno, čo spôsobili domáce pekárne chleba doslova revolúciu v každej kuchyni. Domáci chlieb sa tak stal dostupným bez toho, aby bolo potrebné miesenie cesta, sledovanie kysnutia a neustále skúšanie správnej teploty či vlhkosti v rúre. Dnes má takúto pekáreň na chleba nejedna gazdiná a zaslúžene si ju pochvaľuje. Do šikovného pomocníka totiž stačí pridať ingrediencie v tom správnom poradí a zvoliť si program, ktorý vám najviac vyhovuje. Výhodou domácej pekárne na chlieb je aj množstvo iných funkcií, ako napríklad samotné miesenie/hnetenie a kysnutie cesta v optimálnych podmienkach, príprava rôznych koláčov alebo dokonca marmelád či jogurtov.
Ak sa rozhodnete pečenie chleba zveriť tejto mašinke, je potrebné dať si pozor najmä na správne poradie a gramáž surovín. Nie je ani jedno, kam presne vložíte kocku droždia, keďže by nemala prísť do kontaktu so soľou či tekutými ingredienciami z receptu. Ak však postup a inštrukcie dodržíte, odmenou je chrumkavý bochník takmer bez námahy.
Pečieme chlieb v rúre. Na čo si dať pozor?
Pečenie chleba v rúre si vyžaduje o niečo viac trpezlivosti a času, ako je to v prípade domácej pekárničky. Mnohí ho zavrhnú po prvom neúspechu, no treba si uvedomiť, že je to taká malá alchýmia. Po jej úspešnom zvládnutí však nasleduje taká dávka hrdosti a endorfínov, že to za to rozhodne stojí. Ak si k tomu prirátame ešte fakt, že svojej rodine naservírujte domáci chlebík a prevoniate celú domácnosť, začať s pečením chleba bolo už včera neskoro.
V tomto prípade platí, že máte na výber hneď niekoľko možností, v čom chlieb upečiete. Prvou je klasický plech na pečenie alebo kameň na pečenie chleba. Na ten vyklopíte hotový bochník, no okrem toho budete potrebovať ešte jednu nádobu alebo plech s vodou, ktorý vám bude počas prvých 10-15 minút pečenia slúžiť ako odparovač (vzniknutá pada chlebík krásne podvihne). Druhou možnosťou je, keď pečieme chlieb v uzavretej nádobe – jenskej mise alebo pekáči na pečenie zo smaltu, keramiky či liatiny. V tomto prípade nie je potrebná ďalšia nádoba, avšak nezabúdajte misu vopred prehriať (ak je z hrubšieho materiálu).
Samotné cesto sa pripravuje podľa toho, či ste sa dali na zdravé kváskovanie alebo ostávate verní kvasniciam. V oboch prípadoch je však potrebné dôkladné miesenie, ktoré môžete zveriť kuchynskému robotovi alebo si vychutnať vlastnoručné hnetenie. Vo výsledku by malo byť cesto pružné a väčšinou nelepivé (podľa typu múky a ingrediencií, ktoré ste podľa receptu zvolili). Dôkladne vymiesené cesto kysne hodinu a viac a práve pri kváskovaní je odporúčané ho niekoľkokrát aj preložiť. Vo finále odpočíva v oválnej alebo kruhovej ošatke, ktorá mu vdýchne typický tvar.
NÁŠ TIP: Ako viete, či je cesto správne vykysnuté? Vyskúšajte doň jemne pichnúť prstom. Ak sa ostane dierka, je správny čas na ďalší krok – pečenie. Ak sa dierka zocelí, ešte mu dajte chvíľu na kysnutie a ak cesto spľasne, ten správny moment ste už premeškali.
Posledným bodom je samotné pečenie chleba. Vykysnutý bochník vložte do vopred vyhriatej rúry (180°C teplovzdušná, 230 – 250 °C elektrická rúra) a stopnite si potrebný čas podľa receptu (45 minút až hodina). Chlebík je hotový, keď začne voňať a určite upečený, keď naň zospodu zaklopete a ozve sa vám dutý zvuk.
Pec na pečenie chleba nie je raritou ani dnes
Ďalšou obľúbenou alternatívou na pečenie chleba doma, je pec. Tí, ktorí vyznávajú tradičný vidiecky štýl alebo oduševnene chalupárčia, majú takúto pec na pečenie chleba dokonca ešte z čias našich starých rodičov. A tu už je len pečenie chleba ako kedysi! Dobre rozohriata piecka a vôňa v celej chalupe rozhodne stoja za to. To, s čím však treba rátať, je zrejme viac nepodarkov na začiatku, keďže regulácia takej klasickej murovanej pece rozhodne nespočíva v otočení jedného gombíka. Moderná doba však pokročila a dnes si takúto pec na pečenie chleba môžete zadovážiť ako zvlášť prvok, ktorý osadíte vo svojej domácnosti či vonku pod prístreškom. Napokon sú medzi nami aj šikovní majstri a kutilovia, ktorí sa do stavby pece na chlieb s chuťou pustia aj sami.
Pečieme chlieb s klasickým droždím alebo stojí za skúšku obľúbené kváskovanie?
Táto voľba je na vás. Kváskovanie zažilo v posledných rokoch na Slovensku veľký boom a niet sa čomu diviť. Chlieb z kvásku (základom je len múka a voda) má svoje zdravotné benefity a naozaj skvelú chuť. Pri správnom skladovaní sa vyznačuje aj tým, že vám skutočne dlho vydrží. Naučiť sa však správne takýto chlebík pripravovať a najmä starať sa o kvások, môže byť trocha náročnejšie.
Kvások sa ako základ chlebíka uchováva v chladničke, ak ho nepoužívate a je potrebné ho pravidelne “kŕmiť”, aby vám “nezomrel”. Môžete si ho založiť sami (trvá to približne 14 dní) alebo vám kamarátka, ktorá kváskuje, určite rada odoberie zo svojho. Príprava kváskového chleba tiež obnáša na prvý pohľad zdĺhavejší postup, ak sa rozhodnete pripravovať chlebík s rozkvasom (väčšina receptov), ktorý je potrebné pripravovať 8-10 hodín pred samotným miesením.
Nech už to znie akokoľvek, skutočnosť je taká, že kváskovanie je pre mnohých láska na celý život. Prácu s cestom, tvarovanie a pečenie nielen chleba, ale i rôznych iných slaných či sladkých dobrôt v zdravšej a veľmi chutnej verzii ocení celá rodina.
Zopár dobrých rád na záver, či už pre kváskovanie alebo klasické pečenie chleba
- Nevzdávajte sa po prvých neúspechoch. Cesta k vlastnoručne upečenému chlebu je v niektorých prípadoch zložitejšia, no na konci rozhodne stojí za to.
- Pracujte so surovinami izbovej teploty, príliš studené tekutiny proces kvasenia spomalia a s príliš teplými cesto rýchlo prekysne.
- Skúšajte nové recepty a postupy, vaši blízki to určite ocenia.
- Dajte si záležať na výbere múky. Na začiatok najlepšie poslúži biela múka, neskôr testujte celozrnné.
- Kváskovanie zahŕňa aj starostlivosť o kvások. Robte to s láskou a pravidelne ho dokrmujte, ľahko vám môže ochorieť. Aktívny a zdravý kvások má bublinky.
- Sledujte, ako sa kvások alebo cesto vo vašej domácnosti správa a podľa toho sa mu prispôsobte (chlad, prievan, doba a miesto kysnutia).
- Cesto je potrebné miesiť minimálne 8 – 10 minút.
- Keď chlieb vyberiete z rúry alebo pece, položte ho na mriežku, aby rovnomerne prúdil okolo neho vzduch, ktorý ho ochladí.
- Ak sa vám nedarí upiecť chleba doma v rúre, vyskúšajte šikovnú domácu pekáreň na chlieb. Na www.demro.sk nájdete množstvo pomocníkov, aby ste aj vy mohli konečne vyhlásiť: “my si pečieme chlieb doma.”