Plyšáky a čistenie: Ručné pranie zvládne malý aj veľký plyšák

16.09.2022

Plyšáky predstavujú dilemu v takmer každej domácnosti, kde sú menšie deti. 

Plyšáky predstavujú dilemu v takmer každej domácnosti, kde sú menšie deti. Veľký plyšák je povinnou výbavou detskej postieľky až do puberty a drvivá väčšina drobcov si bez svojho kamaráta z mäkkučkého plyšu nevie predstaviť deň. Vedeli ste však, aké nástrahy najobľúbenejšie hračky detí, familiárne nazývané aj ako lapače prachu, ukrývajú

V starostlivosti o ne sa veru mnohí rodičia chytajú za hlavu. Ručné pranie alebo práčka? Prečítajte si, ako vyčistiť plyšáky čo najefektívnejšie a zabezpečte, aby vaše deti zbytočne neohrozovali.

Deti plyšáky milujú. Prečo je tomu tak? 

Touto fázou si prejde zrejme každé dieťa. Malý či veľký plyšák sú neodmysliteľnou súčasťou nielen detských izieb, ale dokonca i povinnou výbavou do batohu pri každodennej návštevy škôlky alebo kufra pri cestovaní. Čo je na nich také úžasné?

  • často sú to obľúbené rozprávkové postavičky alebo hrdinovia, ktorých deti poznajú z rozprávok
  • deti si vďaka nim precvičujú starostlivosť a empatiu, často sú ich najlepším priateľom, ktorému zverujú svoje tajomstvá a trápenia
  • obľúbená plyšová hračka je spojením s domovom a bezpečím
  • sprevádzajú deti do zariadení, kde zažívajú prvé odlúčenie od rodičov
  • plyš ako materiál je príjemný a hrejivý

Je teda jasné, že plyšáky sú nenahraditeľné pre mnohé deti. Na tom by však nič nebolo zlé až do chvíle, keď prichádza na rad starostlivosť o ne. Kým sa plastové hračky dajú umyť či vysprchovať, v prípade tých plyšových nastáva dilema. Môžu sa prať?

V plyšákoch to žije. Ukrývajú baktérie, patogény, roztoče a nečistoty  

Pomocou výskumov vedci zistili, že všetky spomenuté sa udomácňujú práve v plyšových hračkách vášho dieťaťa. Je to logické, keď si predstavíte, že ho sprevádzajú pri celodenných aktivitách a často sa ocitajú na miestach, kde sa to nečistotou a baktériami len tak hemží. Príkladom je veľký plyšák pohodený na zemi alebo obľúbený kamarát, ktorý dokonca robi spoločníka drobcovi aj na toalete. 

Práve plyšové hračky sú útechou, keď príde choroba a nasávajú množstvo baktérií a vírusov pri nočnom túlení sa. Napokon, je dobrým odporúčaním po skončení choroby vymeniť posteľné prádlo za čisté. Postaráte sa automaticky vždy aj o plyšáky?

Samostatnou kapitolou sú alergici a astmatici, u ktorých môžu plyšoví kamaráti predstavovať skutočné riziko. Ich mäkké telo je domovom tisícky roztočov a prachových častíc a preto by starostlivosť o ne mala predstavovať pravidelnú rutinu. Ako teda na ňu?

Tipy, ako vyčistiť plyšáky. Kedy ich oprať a kedy zvoliť radšej ručné pranie? 

Podobne, ako v prípade čistenia peračníkov a školských tašiek, pranie v práčke nemusí byť vždy tým najideálnejším spôsobom. Ak sa preň aj rozhodnete, má určité pravidlá. Prvým krokom je preštudovať si informácie na štítku plyšovej hračky. Podľa uvedených značiek, prípadne slovnej informácie spoľahlivo zistíte, aký typ čistenia výrobca odporúča. 

Pranie plyšákov v práčke. Kedy áno a kedy nie? 

Pranie v práčke je vhodné skutočne len pre niektoré plyšové hračky. V prvom rade je potrebné zistiť, aká je ich náplň. Ak sú to malé penové guľôčky, tie do práčky určite nepatria. Ak ste zistili, čo sa ukrýva v tele obľúbenej hračky vašich drobcov, dôkladne ju prezrite aj zvonku. Pranie plyšákov v práčke rozhodne nie je pre tých, ktorí:

  • sú krehkí, starší a majú poškodené časti
  • majú na tele rôzne ozdoby ako filtre, pliešky, gombíky, korálky a podobne
  • obsahujú hraciu časť, prípadne sú ich súčasťou batérie, vďaka ktorým vykonávajú rôzne pohyby, zvuky či iné efekty

Dobrou radou je použiť sieťku na bielizeň, ktorá v prípade potreby zachytí prípadné odpadnuté časti (oči, ňufák, pazúriky a podobne), ktoré by mohli porušiť bubon práčky alebo sa v ňom zachytiť.

Dôležité je taktiež to, aký program na pranie zvolíte. Najlepšou voľbou sú šetrné programy na jemnú bielizeň, kde naviac môžete zvoliť nižšiu teplotu. Príliš vysoká teplota by totiž mohla nepriaznivo pôsobiť na lepidlo, ktorým sú niektoré časti k telu plyšáka prilepené a napáchať zbytočné škody. Ak sa však obávate, či takéto pranie skutočne zničí všetky patogény a škodlivé baktérie, stačí použiť pracie prostriedky s antibakteriálnym účinkom, ktoré sú účinné aj pri nízkych teplotách. 

Ručné pranie je istota a zároveň jediným riešením pre veľkých plyšákov 

Pri ručnom praní znížite riziko, že by ste plyšáka alebo nebodaj i práčku mohli poškodiť. Síce je trocha pracnejšie, no v prípade veľkých plyšákov skutočne nemáte inú možnosť. Skvelou správou je, že ho môžete realizovať aj formou hry a plyšáky sa môžu ísť napríklad vykúpať do vane. Wellness im doplníte účinným čističom alebo antibakteriálnym prostriedkom vhodným aj pre nízke teploty a handričkou, ktorou jemne ich povrch očistíte. 

Druhou alternatívou je suché čistenie, na ktoré vám postačí napríklad i obyčajná sóda bikarbóna. Naneste ju na povrch plyšáka, vneste pomedzi vlákna plyšu pomocou jemnej kefy alebo handričky a nechajte pôsobiť. Následne povysávajte zvyšky a opäť jemne utrite tentoraz vlhkou handričkou. Ak si chcete byť istí, že sa prášok dostane všade alebo máte menších plyšákov, nasypte sódu do sáčku a spolu s hračkou mierne potrepte. Ďalší postup sa zhoduje s vyššie uvedeným.

Čistenie plyšákov mrazom je riešením v tuhej zime 

Menej používanou, no taktiež účinnou metódou, je vymrznutie. Možno ho poznáte z tipov na starostlivosť o topánky, kedy sa odporúča eliminovať škodlivé baktérie, ktoré spôsobujú zápach tak, že ich na noc vložíte do mrazničky. Túto metódu môžete použiť aj v prípade malých plyšákov. Stačí z nich povysávať prach vysávačom, prípadne kefkou vyčistiť silné nečistoty a potom, šup s nimi do mrazáku

Čo však, ak je vašou výzvou veľký plyšák, ktorý by sa do mrazáka nezmestil? Využite silné zimné mrazy a pokojne ho nechajte na noc vonku. Naši predkovia používali túto metódu napríklad i na to, aby zničili baktérie z perín a vankúšov.

A ako často by ste mali plyšáky dávať do práčky, mrazničky alebo ich očistiť ručným praním? Odporúča sa minimálne 2x do roka a, samozrejme, po každej chorobe. Pamätajte však na to, že čím častejšie a menej šetrnejšie plyšových kamarátov svojich detí čistíte, tým sa viac opotrebovávajú. A niekedy môže byť lepšou voľbou poobzerať sa po novom plyšákovi. V online obchodnom dome www.demro.sk nájdete nielen ich širokú ponuku, ale taktiež množstvo účinnej drogérie na ich starostlivosť.