Robíte to správne? Ako by mala vyzerať dezinfekcia rúk a účinná dezinfekcia oblečenia?

23.01.2021

Poradíme vám, ako dezinfikovať byt a veci, milé gazdinky.

Každá správna gazdiná má svoj systém upratovania domácnosti, obľúbené čistiace prostriedky a taktiež overené triky, ako si poradiť s dezinfekciou. Žijeme v časoch, kedy sa kladie zvýšený dôraz na to, ako správne zatočiť s vírusmi, ale i baktériami, ktoré môžu naše zdravie ohroziť. 

Ako si teda poradiť s neviditeľným nepriateľom v našej domácnosti? Overte si, či je vaša dezinfekcia rúk dostatočná a či máte v malíčku aj dezinfekciu oblečenia. 

Dezinfekcia rúk je základ, ak nechceme šíriť vírusy. Aké máte možnosti?

Nie je umývať ako umývať. Dezinfekcia a čistenie sú dva rôzne procesy. Poznáte rozdiel?

Skôr, než sa pozrieme na možnosti, ako zatočiť s neželanou špinou, ale i baktériami či vírusmi, mali by sme si ozrejmiť pojmy, ktoré si mnohí zamieňajú. Čisté a vydezinfikované totiž neznamená to isté. 

Vyčistením rúk si z nich zväčša odstránite nečistoty. Ak použijete aj klasické mydlo, je celkom možné, že ochromíte aj niektoré choroboplodné zárodky a mierne eliminujete šírenie neželaných vírusov a baktérie. Ak si však myslíte, že ich zlikvidujete nadobro, ste na omyle. 

Na rad prichádza dezinfekcia. Práve pri nej sa využívajú najmä chemické látky, ktoré zbavia vaše ruky neželaných návštevníkov. Základom je, prečítať si dôkladne informáciu na prípravku, ktorý sa rozhodnete použiť. A že je tých dezinfekčných prostriedkov na ruky na trhu hneď niekoľko

Ako si vybrať?

Dezinfekčný gél, mydlo, roztok a podomácky vyrobená dezinfekcia. Apropo, viete si správne umývať ruky? 

Len nedávno celý svet obletelo inštruktážne video, ako si správne umývať ruky s použitím mydla a vody. Ruku na srdce. Koľkí z nás to robili tak, ako to Svetová zdravotnícka organizácia predviedla? 

WHO youtube channel - WHO: How to handwash? With soap and water

Ak už viete, ako na to, ostáva zodpovedať ešte jednu otázku. Čím si vydezinfikujete ruky najlepšie? 

Odborníci sa zhodujú, že najúčinnejšou dezinfekciou na ruky je mydlo a teplá voda. Platí, že ak má označenie antibakteriálne, malo by si s baktériami poradiť ľavou zadnou. Avšak, vždy je na mieste, prečítať si informácie o zložení a taktiež o odporúčanom postupe používania. A napokon, mydliť si tie ruky poriadne. 

V prípade, ak nemáte po ruke mydlo, prichádza na rad zväčša dezinfekčný alebo antibakteriálny gél. O tom, ako to s ním vlastne je, sme písali v článku Prečo (ne)používať gél na ruky. MUDr. Michal Vartiak ozrejmil jeho nevýhody, ktoré spočívajú v nízkej, ba často až žiadnej miere alkoholovej zložky a taktiež v jeho konzistencii. 

Gél totiž na rukách zanecháva mikrofilm, ktorý môže byť živnou pôdou pre ďalšie choroboplodné zárodky. A tie sme chceli predsa zničiť, všakže? Aby mala dezinfekcia rúk skutočne zmysel, odporúča siahnuť skôr po čistiacich utierkách napustených alkoholom alebo dezinfekčných roztokoch s obsahom alkoholu (ideálne 60-80%-ným). 

NÁŠ TIP: AKO SI VYROBIŤ DEZINFEKCIU NA RUKY

Dezinfekčný roztok si napokon môžete vyrobiť i doma. Postačí 96% lieh, ktorý si nariedite tak, aby vo výsledku dosahoval minimálne 70%. Prípadne si zaobstarajte 75% lieh, do ktorého môžete priamo pridávať 50 kvapiek éterického oleja. Použiť môžete ľubovolné silice, prípadne ich kombináciu. Napokon, stačí pred každým použitím riadne pretrepať a účinný dezinfekčný prostriedok na ruky je na svete. 

Dezinfekciu oblečenia nepodceňujte. Ako vydenzinfikovať šaty a zbaviť ich vírusov a baktérií?

Možno si myslíte, že si práčka s baktériami, mikróbmi a vírusmi poradí i sama. Ak však periete na nízkych teplotách s klasickým pracím práškom, dezinfekciou oblečenia to nazývať nemožno. 

Podľa zahraničnej štúdie kde sa autori zaoberali aj odolnosťou vírusu SASRS-CoV-2, bolo zistené, že sa koronavírus ostáva infekčný na dreve, látke či mäkkých povrchoch dokonca 2 dni. Nedokáže ho zdolať ani teplota 40°C. Ak však teplotu zvýšili na 70 °C, aktivita a infekčnosť vírusu bola potlačená v priebehu pár minút. Taktiež sa odporúča dezinfekcia povrchov pomocou bielidla alebo 0,5% peroxidu vodíka. Účinný je aj spomínaný etanol, ktorý dokáže v koncentrácii minimálne 65% poraziť drvivú väčšinu vírusov tohto typu. Opatrnosť je však na mieste. Najmä v prípade, ak používate bielidlo, môžu tkaniny utrpieť na svojom pôvodnom vzhľade. 

NÁVOD: DEZINFEKCIA OBLEČENIA

Nastavte práčku na vyššiu teplotu (minimálne 60°C, ideálne 90°C). Predtým však dôkladne preverte všetky štítky na prádle a vyraďte tie, ktoré by sa mohli praním vysokou teplotou poškodiť. Oblečenie po vypraní aj dôkladne vysušte. Buď pomocou sušičky, ktorá taktiež eliminuje prítomnosť vírusov a baktérií, alebo vyskúšajte sušenie mrazom v zimných mesiacoch. Mnohé babičky naň nedajú dopustiť dodnes. Ak je vonku vhodné počasie, dokáže mráz vysušiť vaše oblečenie skôr, než teplo vášho domova. A dokonca si poradí i s neželanými mikróbmi, plesňou či inými mikroorganizmami.   

Skvelým a overeným pomocníkom, okrem vyššie spomínaných, sú najmä dezinfekčné prostriedky na pranie, ktoré môžete spoľahlivo používať aj pri nízkych teplotách.

A ako je to s octom? 

Ak vám niekto poradil ako vhodnú dezinfekciu oblečenia klasický ocot, možno by ste to predsa len mali zvážiť. Nie je totiž dokázané, či si poradí s vírusmi a baktériami natoľko, že ho môžeme označiť za stopercentne účinnú dezinfekciu. I keď je v domácnosti veľkým pomocníkom pri odstraňovaní vodného kameňa a zmäkčovania vody, pre dezinfekciu odporúčame siahnuť po iných, overených pomocníkoch. S ich výberom vám v online obchodnom dome DEMRO vždy radi poradíme.