Strava a cvičenie. Ako ich skombinovať?

19.04.2023

Strava a cvičenie sú dve základné veličiny zdravého životného štýlu. 

Strava a cvičenie sú dve základné veličiny zdravého životného štýlu. Neznamená to zákonite, že hovoríme o chudnutí. Hoci otázky ako často cvičiť a čo a kedy jesť patria medzi tie najčastejšie. Niekto, naopak, možno rieši, ako pribrať a nabrať svalovú hmotu. Čo je teda dôležité vedieť skôr, než sa začnete zvŕtať v kuchyni alebo sa vydáte na ďalší tréning?

Cvičenie, ktoré má výsledky, závisí od cieľa

Vybrať si správny typ cvičenia nie je pre laika jednoduché. Či už sa rozhodnete pre kardio, alebo radšej strávite čas v posilňovni alebo pri behu v prírode, na začiatok si ujasnite, čo chcete dosiahnuť. Kým skákanie a vyššia tepová frekvencia účinkujú na spaľovanie tukov, pre tvarovanie postavy a zvýšenie objemu svalovej hmoty je lepšou voľbou silový tréning. Zlatá rada nad zlato však znie – neriaďte sa podľa váhy. Kilogram tuku a kilogram svalovej hmoty totiž vyzerá úplne odlišne. 

7 overených tipov, ako cvičiť a dosiahnuť výsledky

Cvičte dostatočne intenzívne

Kúpiť si novú súpravu na cvičenie a v posilňovni len tak postávať v kúte alebo si na domáci tréning vyberať len cvičenia, ktoré zvládnete ľavou zadnou, určite nie je správna cesta. Pri tréningu musíte cítiť záťaž a určitú intenzitu, ktorá vám napríklad spôsobí kvapky na čele.

Cvičte pravidelne 

Pravidelné cvičenie je kľúčom k tomu, že sa vám vyrysuje postava alebo stratia neželané faldíky. Áno, dokonca aj vtedy, keď sa vám nechce. Dôležité je vytrvať aj v čase krízy, keď sa vám zdá, že žiadna viditeľná zmena nenastala. Chce to len čas.

Zvyšujte náročnosť cvičenia

Je prirodzené, že po určitom čase zvládnete aj náročnejšie cviky, prípadne sa vaša kondícia zlepší natoľko, že zabehnete dvojnásobok. To je impulzom k tomu, že by ste mali pridať. Prihoďte si pri cvičení s činkami o kilo-dve naviac. Alebo zvýšte BPM počas kardio tréningu rýchlejšími pesničkami.

Nezabúdajte na regeneráciu 

Záťaž by mal striedať dostatočný odpočinok. Ten potrebujú svaly a celý organizmus na regeneráciu, aby sa zotavili a obnovili svoju činnosť. Súčasťou regenerácie je aj kvalitný spánok, ktorý v ideálnom prípade znamená 7 – 8 hodín denne

Dbajte o správnu techniku 

Nie je tak celkom jedno, ako cvičíte. Správne prevedenie cvikov zvyšuje efektivitu tréningu a predchádza nebezpečným úrazom alebo dlhodobému poškodeniu svalov, kĺbov alebo šliach. Je teda celkom na mieste poradiť sa aspoň na začiatok s profesionálom.

Cvičte vyvážene a typ tréningu striedajte 

I keď platí pravidlo, ktoré sme spomenuli v úvode, zároveň je potrebné z času na čas zaradiť aj iný typ cvičenia, než na ktorý ste sa zamerali. Znamená to, že medzi posilňovňou zaraďte aspoň raz za týždeň kardio cvičenie alebo beh. Alebo, naopak, pri vytrvalostných tréningoch pridajte občasne aj cvičenie s činkami. Súčasťou každého tréningu by mala byť rozcvička na rozohriatie a v závere účinný strečing.

Pri cvičení dbajte o zdravú a vyváženú stravu 

Skutočne platí, že cvičenie a strava kráčajú ruka v ruke. Kľúčom k správnej rovnováhe je kalorická rovnováha – jej udržiavanie alebo narušenie. Kým jedlo predstavuje príjem, cvičenie a vaša celodenná aktivita výdaj. Ako na to?

Cvičenie a strava: Ako sa správne stravovať pri cvičení?

Ako sme už spomenuli, zdravý životný štýl a úprava postavy želaným smerom sa z veľkej časti odohráva práve vo vašej kuchyni. Základom je príprava a spracovanie potravín s dostatočným predstihom. Tak, aby ste sa neocitli v situácii, že musíte v prípade hladu siahnuť po prvom koláči, ktorý na vás vyskočí. 

Platí však, že každý organizmus je individuálny a preto tabuľky s presným výpočtom potravín nemusia byť pre vás to pravé orechové. Akými pravidlami sa riadiť, ak chcete, aby sa cvičenie a zdravá strava stali súčasťou vášho života?

Nehladujte 

To nie je udržateľná cesta k tomu, ako spáliť viac kalórií a schudnúť. Vyberajte si jedlá, ktoré vás zasýtia a zároveň dodajú vášmu telu dostatok energie na bežné denné fungovanie aj cvičenie.

Brucho sa chudne v kuchyni 

Môžete robiť brušákov koľko len chcete, no ak vás trápi práve táto partia, rozumné varenie a stravovanie sa je tou správnou cestou, ako sa ho zbaviť.

Hľadajte rovnováhu

Jednozložkové diéty sú záťažou na organizmus, ktorá sa skôr či neskôr prejaví na vašom zdravotnom stave. A to negatívne. Vyvážená strava, to je dostatok proteínov pre rast a regeneráciu svalov – najmä po tréningu. Taktiež energia zo sacharidov pred tréningom a zabezpečenie správnych telesných funkcií zo zdravých tukov, ako sú omega 3 mastné kyseliny. 

Pite. Pravidelne počas celého dňa

Tekutiny sú dôležité pre fungovanie organizmu a zabezpečenie základných životných funkcií. Hydratácia sa však prejavuje aj na vašej pokožke, vlasoch alebo aj tom, či sa vám darí alebo nedarí schudnúť. Dostatok zdravých nápojov (čistá pramenitá voda, nesýtená minerálna voda a pod.) by preto vždy mali byť po vašej ruke. Počas tréningu i mimo neho.

Plánujte a jedlo si pripravujte

Skvelým tipom, ako sa vyhnúť hladovaniu alebo vyjedaniu nie príliš zdravých zásob jedla, je plánovanie. Ak sa nestravujete doma, jedlo si pripravte, zabaľte a pokojne vezmite zo sebou do práce, napríklad v praktických dózach rôznej veľkosti. Pre tých, ktorí si na tento spôsob stravovania zvyknú, sú super pomocníkom obedáre a termotašky, ktoré dokonca udržia pokrm v požadovanej teplote.

Cvičenie a strava, a ich vzájomná súvislosť, sú neoddeliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu. Veríme, že vám tieto tipy pomôžu dosiahnuť krivky po akých túžite alebo vysnívanú formu. Nezabudnite sa teda vybaviť riadnou dávkou trpezlivosti, odhodlania a všetkým potrebným, čo na prípravu zdravej a vyváženej stravy potrebujete.

 

Foto:pixabay.com