Umývanie zubov. Robíte to správne? 7 najväčších mýtov v starostlivosti o zuby
Umývanie zubov je činnosť, ktorej sa dennodenne venuje každý z nás.
Umývanie zubov je činnosť, ktorej sa dennodenne venuje každý z nás. I napriek tomu by ste sa čudovali, koľko nejasností a mylných názorov okolo starostlivosti o zuby koluje. Napokon, presvedčte sa sami. Zozbierali sme pre vás sedem najväčších omylov, ktoré v umývaní zubov vyvracajú i zubní lekári.
Správne umývanie zubov nie je samozrejmosťou. Ako teda nezanedbať starostlivosť o zuby?
Niektoré chybné návyky preberáme od rodičov, a niektoré vplyvom nie celkom správnej “zubnej osvety”. Napokon, aj tá s vyvíja. A to nielen príchodom vymožeností, akými sú napríklad elektrické zubné kefky. Kým nás kedysi učili, že si máme zuby umývať po každom jedle, dnes už autority v radoch zubných špecialistov až takú iniciatívu so zubnou kefkou a zubnou pastou neodporúčajú.
Ako by mala vyzerať správna starostlivosť o zuby podľa najnovších odporúčaní a zistení?
Mýtus číslo 1 – Starostlivosť o mliečne zuby nie je tak podstatná, i tak dieťaťu vypadnú
Toto, samozrejme, nie je tvrdenie, ktoré by niekedy rozširovali zubní lekári. Skôr laická verejnosť vždy inklinovala k názoru, že mliečne zúbky, a dokonca i riešenie ich kazov, nie je podstatné. Opak je však pravdou. I keď platí, že dieťa chrup kompletne vymení, len také mliečne stoličky ostávajú na svojich miestach približne desať rokov. Neriešiť bolestivý či rozširujúci sa kaz nie je v žiadnom prípade správnym riešením. Kaz totiž môže vyústiť do zápalu a ten v tele sprocesovať ďalšie nepriaznivé dôsledky. Na mliečnych zúbkoch sa napokon deti môžu naučiť, ako na správne umývanie zubov a taktiež si vybudovať pozitívny vzťah k preventívnym návštevám zubára (odporúčajú sa od 3 rokov dieťaťa).
Mýtus číslo 2 – Umývanie zubov po raňajkách je správnym načasovaním
Nie tak celkom. Aj vy ste si už niekoľkokrát pomysleli, že je logickejšie umývať si zuby až po raňajkách, namiesto pred nimi? Napokon, zuby sa pri jedení opäť zašpinia, tak prečo to neodložiť na neskôr? Vec sa má tak, že v noci produkcia a celkový vplyv slín v ústnej dutine znižujú svoju intenzitu. Na zuboch sa tak vytvorí akási vrstva baktérií a povlaku, ktoré by mali byť pomocou zubnej kefky a pasty odstránené. Ak sa tak stane až po raňajkách, všetky tieto nánosy putujú spolu s jedlom do nášho tráviaceho ústrojenstva.
Mýtus číslo 3 – Svedomité umývanie zubov po každom jedle je kľúčom k úspechu
Našťastie, aj tento mýtus už možno považovať za vyvrátený. Avšak, ruku na srdce. Kto z nás ho naozaj dodržiaval? Dnešný výskum vraví, že v jedle sa nachádzajú enzýmy a kyseliny, s ktorými si bez problémov poradia aj naše sliny. Ak však bezprostredne po jedle siahneme na mechanickú formu ich odstránenia – pomocou zubnej kefky, ľahko sa môže stať, že si tým poškodíme hrúbku zubnej skloviny. Patríte k tým, ktorí sa skutočne snažili toto pravidlo dodržiavať? V tom prípade počkajte aspoň pol hodiny po jedle, kým sa na starostlivosť o zuby vrhnete. Optimálne si ich čistite 2x denne.
Mýtus číslo 4 – Pozor na zubnú pastu s fluoridom. Škodí
Strašiak menom fluorid je predmetom mnohých výskumov za posledné obdobie. Našťastie sa ukazuje, že podľa štúdií sa niet čoho obávať. Látka fluoride je síce škodlivá, no množstvo, ktoré sa nachádza v zubnej paste, je skutočne mizivé. Aby mal fluorid nepriaznivé účinky na vaše zdravie, museli by ste sa počas dňa do zubnej pasty s fluoridom riadne zahryznúť. Vlastne si ich dopriať hneď niekoľko na obed. Na druhej strane sa objavujú nezanedbateľné benefity, vďaka ktorým je fluorid neoceniteľným pomocníkom v starostlivosti o zuby. Dokáže totiž remineralizovať zubnú sklovinu a obnovovať štruktúru zubných tkanív, odolných voči zubnému kazu.
Mýtus číslo 5 – Na starostlivosť o zuby mi stačí zubná kefka a zubná pasta
Hoci dnes mnohí klasickú zubnú kefku zamieňajú za sonickú či elektrickú zubnú kefku, zásadná otázka znie inak. Čo iné okrem zubnej kefky na umývanie zubov používate? Vo vašej výbave by mala svoje miesto napríklad dentálna zubná niť, praktická pomocníčka single kefka, ktorá sa postará o každý zub osve alebo medzizubná kefka – tajná zbraň všetkých zubárov. Vďaka medzizubnej kefke dokázateľné eliminujete výskyt zubných kazov a povýšite starostlivosť o zuby na maximum. Alternatívou je šikovná ústna sprcha, vďaka ktorej sa prúd vody pri umývaní zubov dostane do skutočne každého medzizubného priestoru.
Mýtus číslo 6 – Mäkká zubná kefka je na umývanie zubov málo účinná
Ak máte dojem, že všetky nánosy a bakteriálny povlak zo svojich zubov odstránite najlepšie pomocou tlaku a tvrdej zubnej kefky, musíme vás opäť vyviesť z omylu. Na mechanické čistenie celkom určite postačuje mäkká zubná kefka. S ňou máte navyše istotu, že si nepoškodíte ďasná a oblasť okolo zubov. Do menej dostupných priestorov pokojne použite vyššie spomenutú medzizubnú kefku alebo ústnu sprchu.
Mýtus číslo 7 – Bielenie zubov je chemická záležitosť
Nie, skutočne nie je. Kým dnes existujú už zubné kefky z prírodných a plne rozložiteľných materiálov, ktoré prihliadajú aj na ekologický rozmer umývania zubov, aj ich bielenie pozná účinnú prírodnú metódu. Počuli ste už o zázračnej kurkume? Hoci ju dnes poznáme ako lahodné a výrazne farebné korenie na prípravu pokrmov, kurkuma si nachádza miesto aj v starostlivosti o zuby. Najmä tej estetickej. Používa sa práve na bielenie zubov. Bez rizika poškodenia zubnej skloviny alebo porušenia ďasien (pôsobí dokonca protizápalovo).
Zmenil sa váš pohľad na umývanie zubov po tom, ako ste sa dozvedeli tieto informácie? Veríme, že ste si minimálne rozšírili obzory. Ak by ste si potrebovali doplniť svoju výbavu, všetko potrebné k starostlivosti o zuby nájdete na jednom mieste, v online obchodnom dome DEMRO.